Budapest, Róbert Károly körút 5.
Bővebben:
Már 1821-ben, a Pesten megjelenő Hasznos Mulatságokban így írt Kultsár István A kávé történetének rövid rajzolatja című cikkében: „A kávé először Jemenben jött hírbe. A népnek tudósai és papjai nyilván éltek vele, mivel úgy mondták, hogy életet gerjesztő ereje légyen.” A világon először Konstantinápolyban nyíltak kávéházak, majd Európában. A Napkelet kedvenc itala előbb a polgárság és nemsokára az egyszerű városi nép közt is elterjedt.
Az 1840-es években Pest és Buda kávéházai közül a leghíresebb a Wurmhof (Wurm-udvar) volt, ahol előkelő emberek, gazdag kereskedők és hivatásos kártyázók fordultak meg. Egy német utazónak 1844-ben feltűnt, hogy Pest-Budán a kávéházakban pohárból itták a hihetetlenül olcsón adott kávét, amiből nem sajnálták a cukrot.
A XIX. század hetvenes éveiben egyre-másra adták be kérelmeiket a vállalkozók, a szorgalmas kiskereskedők a VI. kerületi elöljáróságra, hogy kávéméréseket nyithassanak. A Terézváros belső részein 1874-ben az alábbi kávémérők említésével találkoztam a korabeli elöljárósági beadványokban: Árvay Laura (Gyár u. 17.), Pfann Ferenc (Gyár u. 8.), Strohm Fülöp János (Rózsa u. 18.), Szedlacsek Jakab (Aradi u. 8/B),
Urbanek Gyula (Váci körút 50-54.), Welsz Jakab (Gyár u. 32.), Zinck Józsefné (Gyár u. 22.).
A szerény pénzű kávémérőktől lényegesen különbözött - anyagi helyzetét és társadalmi körülményeit illetően - Schöbel Ferenc, aki a Váci úti London Kávéház tulajdonosa volt az 1870-es évektől. A kereskedők korai szervezkedését mutatta, hogy Pfann Ferenc a Kávémérők Egyletének tagjaként is tevékenykedett.
Pár évvel később Terézváros külterületén, a mai Angyalföldön is gyarapodtak a kávémérések. Vidékről, mint például Orosházáról és Sátoraljaújhelyről jöttek egyesek, hogy szerény kereskedelmi vállalkozásokban vegyenek részt. A vállalkozások egyik kedvelt fajtájául kínálkozott a kávéházi ipar. Viszonylag nem kellett hozzá sok tőke. A külterületnek számított Angyalföldön olcsóbb volt a telek, és az egyszerűbb üzletépületek létrehozásához sem kellett sok befektetés. Igaz - számolva a külvárosi szegénységgel -, a múlt században ezen a kerületrészen a kávéméréshez gyakran „ételkifőzési ipar" is járult. 1874 és 1877 között a régi, megsárgult elöljárósági iratok közül jó néhány, azóta feledésbe merült angyalföldi kávémérő kiskereskedőt említhetek, neveiket betűrendbe szedve: Fröhlich Ignác (Váci út 47.), Hideg Istvánné Matuskovits Teréz (Váci út 54.), Müller Sándor (Rákosárok u. 14.), Oeller Jánosné Schmied Emma (Hajcsár út 5.), Ott Cecília (Löportorony út 10.), Rezniczky Józsefné Alapy Mária (Löportorony u. 38.), Róth Mina (Váci út 40.), Schoranetz János Lipót (Rákospatak u. 25.), Zwim Samu (Váci út 57.). Vajon ki emlékszik rájuk?
A szerény kis üzletekben megannyi más és más számolócédulát használtak. Ha egymás mellé állítjuk ezeket a színes picinyke papírlapokat, kirajzolódik belőlük a kor ízlés- és reklámvilága. Egyik számolócéduláról rövidke versikét idézek:
Férfinépség mind csapodár,
Hol idejár, hol odajár, de:
Hol a FRANCK-os kávét issza
Vágyik oda szíve vissza!
Bizony minden kávémérésnek rövid idő alatt kialakult a törzsközönsége. Sok mindenről csevegtek ott a vendégek. Nemhiába nevezte az egyik elmés ember a kávét - Gyömbéri Darázs Jónás 1845-ben kiadott anekdotájában - enyhe gúnnyal magyarosított nevén rágalomlének.
Egy másik kigyűjtés szerint:
Angyalföldi kávéház: 1134 Budapest, Róbert Károly körút 59/b; üzletvezető: Szekerka Zoltán.
Club kávéház: 1137 Budapest, Szent István körút 16; üzletvezető: Katona Gyula.
Colibri kávéház: 1133 Budapest, Újpesti rakpart.
Dunapark kávéház: 1137 Budapest, Pozsonyi út 38.
Forgách kávéház: 1139 Budapest, Forgách utca.
Gömb kávéház: 1139 Budapest, Gömb utca.
Himnusz kávéház: 1132 Budapest, Váczi út 38; üzletvezető: Drucker Mór.
Lenkei kávéház: nincs adat.
Lipótvárosi kávéház: nincs adat.
Lugano kávéház: 1137 Budapest, Szent István park.
Mátyás Király kávéház: 1134 Budapest, Csángó utca 5; üzletvezető: Fehér Sámuel.
Mull János Kávéháza: nincs adat.
Népszava kávéház: nincs adat.
Nyugoti kávéház: 1137 Budapest, Váczi út 2.
Özvegy Hackspacher Mihályné Kávéháza: 1134 Budapest, Róbert Károly körút 99.
Pálma kávéház: nincs adat.
Rodostó kávéház: 1137 Budapest, Szent István körút; üzletvezető: Mikes János.
Rudolfpark kávéház: 1137 Budapest, Jászai Mari tér.
Szent László kávéház: 1135 Budapest, Szent László utca.
Vígszínház: 1137 Budapest, Szent István körút 32; üzletvezető: Bruck Károly.